Aktuelnosti
Svjetski dan dijabetesa
Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se svake godine 14. novembra. Taj je datum odabran prema danu rođenja Fredericka Bantinga, koji je, uz Charlesa Besta, zaslužan za otkriće inzulina.
Tema ovogodišnje kampanje za obilježavanje Svjetskog dana u razdoblju od 2009. – 2013. je edukacija i prevencija. Statistički podaci ukazuju da je u svijetu danas više od 240 milijuna osoba koje boluju od šećerne bolesti, a tijekom sljedećih 20-tak godina očekuje se porast oboljelih na više od 380 milijona. Dijabetes postaje globalna epidemija, sa svim teškim zdravstvenim posljedicama.
Generalna skupština UN-a je 20. 12. 2006. godine prihvatila Rezoluciju „Ujedinjeni protiv dijabetesa”, kojom je šećerna bolest opće prepoznata kao kronična bolest s teškim posljedicama i ogromnim troškovima za čitavu zajednicu. Ovom je Rezolucijom Svjetski dan dijabetesa proglašen Danom Ujedinjenih naroda, koji se od 2007. godine počinje obilježavati 14. novembra. Rezolucija pruža jamstvo i podiže značaj svih aktivnosti usmjerenih osvješćivanju javnosti o pogubnosti šećerne bolesti diljem svijeta. Kampanja obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti, tijekom 2007. i 2008. godine, bila je usmjerena ka podizanju opće svjesnosti o postojanju i učinku šećerne bolesti kod djece i mladih.
Dijabetes je hronična bolest do koje dolazi kada gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili kada tijelo ne može učinkovito upotrijebiti proizvedeni inzulin. Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača, a koji omogućuje stanicama preuzimanje glukoze iz krvi te njezinu preradu u energiju. Neuspjela proizvodnja inzulina, njegova nedjelotvornost ili oboje uzrokuju povišenu razinu glukoze u krvi (hiperglikemija). Ona je povezana s dugoročnom štetom za tijelo te otkazivanjem nekih organa i tkiva.